To see your league's schedule and standings click on the icon beside the league description.

    Show Search Criteria

    League Search Results

    Total Results: 20

    Showing: 1 to 20

    322701 - Youth Basketball League- 8U Girls

    Team Legend:
    Charles Barrett - Coach Lutz
    Charles Barrett/Maury - Coach Schulz
    MacArthur #1 - Coach Roehl
    MacArthur #2 - Coach Torborg
    Patrick Henry/MacArthur - Coach Slaughter
    George Mason #1 - Coach Carpenter - Holmes
    George Mason #2 - Coach Mallory
    Mt. Vernon #1 - Coach Marisa
    Mt. Vernon/Maury - Coach Lawson

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322701Regular SeasonRead Notice01/12/19- 03/09/19Youth Basketball League- 8U GirlsSchedule & StandingsLocation Details

    322702 - Youth Basketball League- 10U Girls North

    Team Legend:
    Charles Barrett - Coach Dickerson
    Nannie J. Lee - Coach Wagner
    MacArthur - Coach Seaton
    George Mason - Coach Schuyler
    Mt. Vernon - Coach Thomas
    Patrick Henry - Coach Matthews

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place - Saturday, March 9 at 9:30 a.m. at Jefferson Houston ES
    Championship Game - Saturday, March 16 at 10:45 a.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322702Regular SeasonRead Notice01/12/19- 03/02/19Youth Basketball League- 10U Girls NorthSchedule & StandingsLocation Details

    322703 - Youth Basketball League- 10U Girls South

    Team Legend:
    Charles Barrett - Coach Redican
    MacArthur #1 - Coach Nolan
    MacArthur #2 - Coach Reinke
    George Mason - Coach Queen
    Mt. Vernon - Coach Hearding
    Patrick Henry - Coach Wright

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place - Saturday, March 9 at 10:30 a.m. at Jefferson Houston ES
    Championship Game - Saturday, March 16 at 10:45 a.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322703Regular SeasonRead Notice01/12/19- 03/02/19Youth Basketball League- 10U Girls SouthSchedule & StandingsLocation Details

    322704 - Youth Basketball League - 12U Girls North

    Team Legend:
    Charles Barrett - Coach Barrett
    MacArthur - Coach Lass
    George Mason - Coach Osinski
    Maury #1 - Coach Deering
    Maury #2 - Coach Hanley
    Mt. Vernon - Coach Bawcombe
    Patrick Henry - Coach Walton

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place on Saturday, March 9 at 9:30 a.m. at Mt. Vernon Recreation Center
    Championship Game - Saturday, March 16 at 2:30 p.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322704Regular SeasonRead Notice01/12/19- 03/16/19Youth Basketball League - 12U Girls NorthSchedule & StandingsLocation Details

    322705 - Youth Basketball League - 12U Girls South

    Team Legend:
    Nannie J. Lee - Coach Oswald
    MacArthur #1- Coach McCabe
    MacArthur #2 - Coach Smith
    George Mason #1 - Coach Spencer
    George Mason #2 - Coach Sermons
    Maury - Coach Jones
    Mt. Vernon - Coach Davenport

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place on Saturday, March 9 at 10:30 a.m. at Mt. Vernon Recreation Center
    Championship Game - Saturday, March 16 at 2:30 p.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322705Regular SeasonRead Notice01/12/19- 03/16/19Youth Basketball League - 12U Girls SouthSchedule & StandingsLocation Details

    322706 - Youth Basketball League - 14U Girls

    Team Legend:
    Charles Barrett - Coach Nichols
    MacArthur - Coach Loughlin
    MacArthur/George Mason - Coach Smith
    Mt. Vernon - Coach Sutherland
    Maury/Mt. Vernon - Coach TBD

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 4th Place on Saturday, March 9 at 11:30 a.m. at Jefferson Houston School
    2nd Place vs 3rd Place on Saturday, March 9 at 12:30 p.m. at Jefferson Houston School
    Championship Game - Saturday, March 16 at 5 p.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322706Regular SeasonRead Notice01/12/19- 03/16/19Youth Basketball League - 14U GirlsSchedule & StandingsLocation Details

    322707 - Youth Basketball League- 8U Boys North

    Team Legend:
    Charles Barrett - Coach Smith
    Charles Houston - Coach TBD
    Nannie J. Lee - Coach Lange
    MacArthur - Coach Callahan
    George Mason #1 - Coach Tracy
    George Mason #2- Coach Jensen
    Maury - Coach Keating
    Mt. Vernon - Coach Malseed

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322707Regular SeasonRead Notice01/12/19- 03/02/19Youth Basketball League- 8U Boys NorthSchedule & StandingsLocation Details

    322708 - Youth Basketball League - 8U Boys South

    Team Legend:
    Charles Barrett- Coach TBD
    Nannie J. Lee - Coach TBD
    MacArthur #2 - Coach Hill
    MacArthur #3 - Coach Paulson
    George Mason - Coach Stratford
    Mt. Vernon - Coach Wolfe
    Patrick Henry - Coach Root
    William Ramsay - Coach Henry

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322708Regular SeasonRead Notice01/12/19- 03/02/19Youth Basketball League - 8U Boys SouthSchedule & StandingsLocation Details

    322709 - Youth Basketball League - 10U Boys American

    Team Legend:
    Leonard Chick Armstrong - Coach Richardson
    Nannie J. Lee - Coach Gavin
    George Mason - Coach Lutz
    Patrick Henry - Coach Whiteside
    MacArthur - Coach Lara

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 4th Place on Saturday, March 9 at 1:30 at George Washington Middle School
    2nd Place vs 3rd Place on Saturday, March 9 at 2:30 at George Washington Middle School
    Championship Game - Saturday, March 16 at 12 p.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322709Regular SeasonRead Notice01/12/19- 03/23/19Youth Basketball League - 10U Boys AmericanSchedule & StandingsLocation Details

    322710 - Youth Basketball League- 10U Boys National North

    Team Legend:
    Charles Barrett - Coach Poe
    Charles Houston - Coach Suggs
    MacArthur #1 - Coach Gibson
    MacArthur #2 - Coach Webne
    George Mason #1 - Coach Bemisderfer
    George Mason #2 - Coach Hoffman
    Maury - Coach Jones
    Mt. Vernon #1 - Coach Malseed
    Mt. Vernon #2 - Coach Heil
    William Ramsay - Coach Norman

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place on Saturday, March 9 at 11:30 a.m. at Mt. Vernon Recreation Center
    Championship Game - Saturday, March 16 at 9:30 a.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322710Regular SeasonRead Notice01/12/19- 03/02/19Youth Basketball League- 10U Boys National NorthSchedule & StandingsLocation Details

    322711 - Youth Basketball League- 10U Boys National South

    Team Legend:
    Charles Barrett #1 - Coach Zwiselberger
    Charles Barrett #2 - Coach Ringel
    MacArthur - Coach Long
    George Mason #1 - Coach Vergassi
    George Mason #2 - Coach Yianilos
    Maury - Coach Geffroy
    Mt. Vernon #1 - Coach Bonfiglio
    Mt. Vernon #2 - Coach DiSalvo
    Patrick Henry - Coach Gardner

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place on Saturday, March 9 at 12:30 p.m. at Mt. Vernon Recreation Center
    Championship Game - Saturday, March 16 at 9:30 a.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322711Regular SeasonRead Notice01/12/19- 03/09/19Youth Basketball League- 10U Boys National SouthSchedule & StandingsLocation Details

    322712 - Youth Basketball League - 12U Boys American

    Team Legend:
    Leonard Chick Armstrong - Coach Richardson
    Charles Houston - Coach Alford
    Nannie J. Lee - Coach Gavin
    George Mason - Coach Cardwell
    Mt. Vernon - Coach Thomas
    Patrick Henry - Coach Walton
    Patrick Henry #2 - Coach Jones

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 4th Place on Saturday, March 9 at 9:30 a.m. at George Washington Middle School
    2nd Place vs 3rd Place on Saturday, March 9 at 10:30 a.m. at George Washington Middle School
    Championship Game - Saturday, March 16 at 3:45 p.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322712Regular SeasonRead Notice01/12/19- 03/16/19Youth Basketball League - 12U Boys AmericanSchedule & StandingsLocation Details

    322713 - Youth Basketball League - 12U Boys National North

    Team Legend:
    MacArthur - Coach Sparrow
    George Mason #1 - Coach Brittain
    George Mason #2 - Coach Carpenter-Holmes
    Mt. Vernon - Coach Sutherland
    William Ramsay - Coach Bell
    Maury - Coach Keating

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place - Saturday, March 9 at 11:30 a.m. at George Washington Middle School
    Championship Game - Saturday, March 16 at 1:15 p.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322713Regular SeasonRead Notice01/12/19- 03/02/19Youth Basketball League - 12U Boys National NorthSchedule & StandingsLocation Details

    322714 - Youth Basketball League - 12U Boys National South

    Team Legend:
    Charles Barrett - Coach Chea
    MacArthur - Coach Forms
    George Mason #1 - Coach Reid
    George Mason #2 - Coach Stimson
    Mt. Vernon #1 - Coach Coughlin
    Mt. Vernon #2 - Coach Parsont

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place - Saturday, March 9 at 12:30 p.m. at George Washington Middle School
    Championship Game - Saturday, March 16 at 1:15 p.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322714Regular SeasonRead Notice01/12/19- 03/02/19Youth Basketball League - 12U Boys National SouthSchedule & StandingsLocation Details

    322715 - Youth Basketball League - 14U Boys North

    Team Legend:
    Heat - Coach Deshields
    Rockets - Coach Campbell
    Wizards - Coach Katz
    Raptors - Coach Adams
    Bulls - Coach Bruzzo
    Warriors - Coach Alford
    Clippers - Coach Cross

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place - Saturday, March 9 at 9:30 a.m. at Francis Hammond Middle School
    Championship Game - Saturday, March 16 at 6:15 p.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322715Regular SeasonRead Notice01/12/19- 03/16/19Youth Basketball League - 14U Boys NorthSchedule & StandingsLocation Details

    322716 - Youth Basketball League - 14U Boys South

    Team Legend:
    Cavaliers - Coach Chader
    Celtics - Coach Sitton
    Knicks - Coach Walsh
    Thunder - Coach Larose
    Spurs - Coach Caravalho
    Lakers - Coach Butler

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place - Saturday, March 9 at 10:30 a.m. at Francis Hammond Middle School
    Championship Game - Saturday, March 16 at 6:15 p.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322716Regular SeasonRead Notice01/12/19- 03/02/19Youth Basketball League - 14U Boys SouthSchedule & StandingsLocation Details

    322717 - Youth Basketball League - 17U Boys

    Team Legend:
    Hornets - Coach Moriba
    76ers - Coach Alford
    Hawks - Coach Hill

    Playoff Schedule:
    2nd Place vs 3rd Place - Saturday, March 9 at 11:30 a.m.at Francis Hammond Middle School
    Championship Game - Saturday, March 16 at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322717Regular SeasonRead Notice01/12/19- 03/02/19Youth Basketball League - 17U BoysSchedule & StandingsLocation Details

    323200 - Winter Mens Basketball League

    Ages 18 & up. Each team will play 10 regular season games. The top four teams in each division will advance to the league playoffs. All teams must submit a team roster. Registration: 10/1 - 12/14 register by team. The managers meeting is scheduled for Wednesday , December 19, at 7pm at the Lee Center located at 1108 Jefferson Street. For more information, contact Marvin Elliott at marvin.elliott@alexandriava.gov or 703.746.5409.

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    323200Regular SeasonRead Notice01/08/19- 03/14/19Winter Mens Basketball LeagueSchedule & StandingsLocation Details

    323201 - Winter Coed Volleyball Recreational Division

    Team rosters are limited to a maximum of six men and six women and a minimum of four each. League play begins the week of January 4. Each team will play ten regular season games. There will be two divisions: Competitive (Wednesday night games) and Recreation (Tuesday night games). The top four teams in each division will advance to the league playoffs. The managers meeting is scheduled for Wednesday , December 19, at 8pm at the Lee Center located at 1108 Jefferson Street.. All teams must send a representative to the managers meeting. All teams must submit a team roster, a $35 nonresident fee will be charged for each player that resides outside of the City of Alexandria. For more information, contact Marvin Elliott at marvin.elliott@alexandriava.gov or 703.746.5409. Cost $525

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    323201Regular SeasonRead Notice01/08/19- 03/12/19Winter Coed Volleyball Recreational DivisionSchedule & StandingsLocation Details

    323212 - Winter City Cup Coed Basketball

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    323212Regular SeasonRead Notice01/24/19- 02/21/19Winter City Cup Coed BasketballSchedule & StandingsLocation Details
    • Result Page:
    • 1
    •  
    • Per Page:
    • 10
    • 20
    • 30
    • 40
    • 50
    •  
    • Go to page:
    Site best viewed with 1024 by 768 resolution. Recommended browsers are IE 8, FireFox 3, Safari 4, Google Chrome.