To see your league's schedule and standings click on the icon beside the league description.

    Show Search Criteria

    League Search Results

    Total Results: 20

    Showing: 1 to 20

    322701 - Youth Basketball League- 8U Girls

    Team Legend:
    Charles Barrett - Coach Raugitinane
    MacArthur #1 - Coach Breslin
    MacArthur #2 - Coach Fitzpatrick
    George Mason #1 - Coach Carpenter-Holmes
    George Mason #2 - Coach Schuyler
    George Mason #3 - Coach Yianilos
    George Mason #4 - Coach Hathorne
    Maury - Coach Jackson
    NJL/Mt. Vernon - Coach Hearding

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322701Regular SeasonRead Notice01/11/20- 03/07/20Youth Basketball League- 8U GirlsSchedule & StandingsLocation Details

    322702 - Youth Basketball League- 10U Girls North

    Team Legend:
    Charles Barrett - Coach Lutz
    MacArthur #1 - Coach Reinke
    MacArthur #3 - Coach Roehl
    MacArthur/George Mason - Coach Bennett
    George Mason #3 - Coach Queen
    Mt. Vernon #2 - Coach Thomas
    Patrick Henry #2 - Coach Slaughter

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place - Saturday, March 7 at 9:30 a.m. at Jefferson Houston
    Championship Game - Saturday, March 14 at 10:45 a.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322702Regular SeasonRead Notice01/11/20- 03/14/20Youth Basketball League- 10U Girls NorthSchedule & StandingsLocation Details

    322703 - Youth Basketball League- 10U Girls South

    Team Legend:
    Charles Barrett/NJL- Coach Wagner
    MacArthur #2 - Coach Torborg
    MacArthur #4 - Coach Dines
    George Mason #1 - Coach Mallory
    George Mason #2 - Coach Nolan
    Mt. Vernon #1 - Coach Jaeger
    Patrick Henry #1- Coach Matthews

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place - Saturday, March 7 at 10:30 a.m. at Jefferson Houston
    Championship Game - Saturday, March 14 at 10:45 a.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322703Regular SeasonRead Notice01/11/20- 03/14/20Youth Basketball League- 10U Girls SouthSchedule & StandingsLocation Details

    322704 - Youth Basketball League - 12U Girls North

    Team Legend:
    Charles Barrett/George Mason - Coach McCart
    MacArthur #2 - Coach Mervis
    George Mason #1 - Coach Osinski
    George Mason #3 - Coach Spencer
    Maury #1 - Coach Deering
    Mt. Vernon #1 - Coach Bawcombe
    Nannie J. Lee - Coach Oswald

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place on Saturday, March 7 at 9:30 a.m. at Mt. Vernon Recreation Center
    Championship Game - Saturday, March 14 at 2:30 p.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322704Regular SeasonRead Notice01/11/20- 03/14/20Youth Basketball League - 12U Girls NorthSchedule & StandingsLocation Details

    322705 - Youth Basketball League - 12U Girls South

    Team Legend:
    Charles Barrett - Coach Dickerson
    MacArthur #1 - Coach Seaton
    George Mason #2 - Coach Schuyler
    Maury #2 - Coach Carr
    Mt. Vernon #2 - Coach Graf
    Patrick Henry - TBD

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place on Saturday, March 7 at 10:30 a.m. at Mt. Vernon Recreation Center
    Championship Game - Saturday, March 14 at 2:30 p.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322705Regular SeasonRead Notice01/11/20- 02/29/20Youth Basketball League - 12U Girls SouthSchedule & StandingsLocation Details

    322706 - Youth Basketball League - 14U Girls

    Team Legend:
    Charles Barrett #1 - Coach Sherner
    Charles Barrett #2 - Coach Barrett
    MacArthur #1 - Coach Lass
    MacArthur #2 - Coach McCabe
    Maury #1 - Coach Hanley
    Maury #2 - Coach Jones
    Mt. Vernon - Coach Denby
    Patrick Henry - Coach Walton

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 4th Place on Saturday, March 7 at 11:30 a.m. at Jefferson Houston School
    2nd Place vs 3rd Place on Saturday, March 7 at 12:30 p.m. at Jefferson Houston School
    Championship Game - Saturday, March 14 at 5 p.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322706Regular SeasonRead Notice01/11/20- 03/07/20Youth Basketball League - 14U GirlsSchedule & StandingsLocation Details

    322707 - Youth Basketball League- 8U Boys North

    Team Legend:
    Charles Barrett #1- Coach Babineaux
    Charles Barrett #3 - Coach Rijal
    Leonard Armstrong - Coach Richardson
    MacArthur #2 - Coach Chong
    George Mason #1 - Coach McArthur
    Maury - Coach Lutz
    Mt. Vernon #2 - Coach Malseed
    Nannie J Lee #1 - Coach Lange
    Patrick Henry #1 - Coach Root
    William Ramsay - Coach TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322707Regular SeasonRead Notice01/11/20- 02/29/20Youth Basketball League- 8U Boys NorthSchedule & StandingsLocation Details

    322708 - Youth Basketball League - 8U Boys South

    Team Legend:
    Charles Barrett #2 - Coach Lutz
    Charles Houston - Coach Suggs
    MacArthur #1 - Coach Callahan
    MacArthur #3 - Coach Paulson
    George Mason #2 - Coach Sawyer
    Mt. Vernon #1 - Coach Horn
    Mt. Vernon #3 - Coach Faulkner
    Nannie J. Lee #2 - Coach Marshall
    Patrick Henry #2 - Coach Fallon

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322708Regular SeasonRead Notice01/11/20- 03/07/20Youth Basketball League - 8U Boys SouthSchedule & StandingsLocation Details

    322709 - Youth Basketball League - 10U Boys American

    Team Legend:
    Leonard Armstrong - Coach Richardson
    MacArthur #1 - Coach Goeas
    George Mason #1 - Coach Yianilos
    Maury #1 - Coach Geffroy
    Patrick Henry #2 - Coach Whiteside

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 4th Place on Saturday, March 7 at 1:30 p.m. at George Washington Middle School
    2nd Place vs 3rd Place on Saturday, March 7 at 2:30 p.m. at George Washington Middle School
    Championship Game - Saturday, March 14 at 12 p.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322709Regular SeasonRead Notice01/11/20- 03/14/20Youth Basketball League - 10U Boys AmericanSchedule & StandingsLocation Details

    322710 - Youth Basketball League- 10U Boys National North

    Team Legend:
    Charles Barrett #2 - Coach Zwiselsberger
    Charles Houston - Coach Joyner
    MacArthur #3 - Coach Knotts
    George Mason #2 - Coach Vergassi
    George Mason #4- Coach Bourgeois
    Maury #3 - Coach Keating
    Maury #4 - Coach Jones
    Mt. Vernon #2 - Coach Malseed
    Nannie J. Lee - Coach Gavin

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place on Saturday, March 7 at 11:30 a.m. at Mt. Vernon Recreation Center
    Championship Game - Saturday, March 14 at 9:30 a.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322710Regular SeasonRead Notice01/11/20- 03/07/20Youth Basketball League- 10U Boys National NorthSchedule & StandingsLocation Details

    322711 - Youth Basketball League- 10U Boys National South

    Team Legend:
    Charles Barrett #1 - Coach Maddox
    Mt. Vernon #3 - Coach Shepard
    Mt. Vernon #1 - Coach Abbott
    Patrick Henry #1 - Coach Gardner
    Maury #2 - Coach Jefferiss
    William Ramsay - Coach Norman
    MacArthur #2 - Coach Callahan
    MacArthur #4 - Coach Lahr
    George Mason #3 - Coach Hoffman

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place on Saturday, March 7 at 12:30 p.m. at Jefferson Houston School
    Championship Game - Saturday, March 14 at 9:30 a.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322711Regular SeasonRead Notice01/11/20- 03/07/20Youth Basketball League- 10U Boys National SouthSchedule & StandingsLocation Details

    322712 - Youth Basketball League - 12U Boys American

    Team Legend:
    Leonard Armstrong - Coach Richardson
    MacArthur #1 - Coach Sparrow
    George Mason #1 - Coach Lutz
    George Mason #2 - Coach Cardwell
    Mt. Vernon #1 - Coach Thomas
    Mt. Vernon #2 - Coach Sutherland
    Nannie J. Lee - Coach Gavin
    Patrick Henry #1 - Coach Walton
    Patrick Henry #2 - Coach Jones

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 4th Place on Saturday, March 7 at 9:30 a.m. at George Washington Middle School
    2nd Place vs 3rd Place on Saturday, March 7 at 10:30 a.m. at George Washington Middle School
    Championship Game - Saturday, March 14 at 3:45 p.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322712Regular SeasonRead Notice01/11/20- 03/07/20Youth Basketball League - 12U Boys AmericanSchedule & StandingsLocation Details

    322713 - Youth Basketball League - 12U Boys National North

    Team Legend:
    Charles Houston - Coach Alford
    Mt. Vernon/L. Armstrong - Coach Richardson
    MacArthur #2 - Coach Gibson
    MacArthur #5 - Coach Hales
    George Mason #3 - Coach Bruzzo
    Maury #2 - Coach Nichols
    Mt. Vernon #3 - Coach Davenport

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place - Saturday, March 7 at 11:30 a.m. at George Washington Middle School
    Championship Game - Saturday, March 14 at 1:15 p.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322713Regular SeasonRead Notice01/11/20- 03/14/20Youth Basketball League - 12U Boys National NorthSchedule & StandingsLocation Details

    322714 - Youth Basketball League - 12U Boys National South

    Team Legend:
    Charles Barrett - Coach Poe
    MacArthur #3 - Coach Long
    MacArthur #4 - Coach Webne
    George Mason/William Ramsay - Coach Forms
    George Mason #4 - Coach Purugganan
    Maury #1 - Coach Keating
    Mt. Vernon #4 - Coach DiSalvo

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place - Saturday, March 7 at 12:30 p.m. at George Washington Middle School
    Championship Game - Saturday, March 14 at 1:15 p.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322714Regular SeasonRead Notice01/11/20- 03/14/20Youth Basketball League - 12U Boys National SouthSchedule & StandingsLocation Details

    322715 - Youth Basketball League - 14U Boys North

    Team Legend:
    Rockets - Coach Sitton
    Raptors - Coach Denby
    Celtics - Coach Coughlin
    Lakers - Coach Adams
    Clippers - Coach Sloan
    Cavaliers - Coach Brittain

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place - Saturday, March 7 at 9:30 a.m. at Francis Hammond Middle School
    Championship Game - Saturday, March 14 at 6:15 p.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322715Regular SeasonRead Notice01/11/20- 02/29/20Youth Basketball League - 14U Boys NorthSchedule & StandingsLocation Details

    322716 - Youth Basketball League - 14U Boys South

    Team Legend:
    Warriors - Coach Campbell
    Wizards - Coach Thomas
    Bulls - Coach Cross
    Thunder - Coach Chader
    Heat - Coach Deshields
    Spurs - Coach Marisa

    Playoff Schedule:
    1st Place vs 2nd Place - Saturday, March 7 at 10:30 a.m. at Francis Hammond Middle School
    Championship Game - Saturday, March 14 at 6:15 p.m. at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322716Regular SeasonRead Notice01/11/20- 02/29/20Youth Basketball League - 14U Boys SouthSchedule & StandingsLocation Details

    322717 - Youth Basketball League - 17U Boys

    Team Legend:
    Hornets - Coach Hill
    76ers - Coach Baugh
    Hawks - Coach Waldon

    Playoff Schedule:
    2nd Place vs 3rd Place - Saturday, March 7 at 11:30 a.m. at Francis Hammond Middle School
    Championship Game - Saturday, March 14 at TBD

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    322717Regular SeasonRead Notice01/11/20- 02/29/20Youth Basketball League - 17U BoysSchedule & StandingsLocation Details

    323200 - Winter Mens Basketball League

    Ages 18 & up. Each team will play 10 regular season games. The top four teams in each division will advance to the league playoffs. All teams must submit a team roster. Registration: 11/1 - 12/13 register by team. The managers meeting is scheduled for Thursday, December 19, at 7pm at the Lee Center located at 1108 Jefferson Street. For more information, contact Marvin Elliott at marvin.elliott@alexandriava.gov or 703.746.5409.

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    323200Regular SeasonRead Notice01/14/20- 03/31/20Winter Mens Basketball LeagueSchedule & StandingsLocation Details

    323201 - Winter Coed Volleyball Recreational Division

    Team rosters are limited to a maximum of six men and six women and a minimum of four each. League play begins the week of January 7. Each team will play ten regular season games. There will be two divisions: Competitive (Wednesday night games) and Recreation (Tuesday night games). The top four teams in each division will advance to the league playoffs. The managers meeting is scheduled for Thursday , December 19, at 8pm at the Lee Center located at 1108 Jefferson Street.. All teams must send a representative to the managers meeting. All teams must submit a team roster, a $35 nonresident fee will be charged for each player that resides outside of the City of Alexandria. For more information, contact Marvin Elliott at marvin.elliott@alexandriava.gov or 703.746.5409. Cost $525

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    323201Regular SeasonRead Notice01/07/20- 03/10/20Winter Coed Volleyball Recreational DivisionSchedule & StandingsLocation Details

    323214 - Ultimate Frisbee Lunch Time League

    Get away from the cold and come play indoor Ultimate Frisbee. Teams will consist of a minimum of 4 people on each team during your lunch break. For more information, contact Marvin Elliott at marvin.elliott@alexandriava.gov or 703.746.5409. Cost $59

    LeagueType      Cart IconDatesDescription      Schedule Icon      Location Icon
    323214Regular SeasonAdd to Cart02/06/20- 02/27/20Ultimate Frisbee Lunch Time LeagueSchedule & StandingsLocation Details
    • Result Page:
    • 1
    •  
    • Per Page:
    • 10
    • 20
    • 30
    • 40
    • 50
    •  
    • Go to page:
    Site best viewed with 1024 by 768 resolution. Recommended browsers are IE 8, FireFox 3, Safari 4, Google Chrome.